• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Hızlı Okuma Eğitimleri

Hızlı Okuma Eğitimleri
Hızlı Okuma

Esnek Okuma: Okuma yöntemimizi ve hızımızı belirleme okuma amacımız ve metnin özellikleri önemli rol oynamaktadır. Etkili okumada okuyucu, her durumda uygun okuma tutumunu alabilmelidir. Uygun okuma tutumunu alabilmek, esnek okumayı gerektirir.

 Ayrıca daha az zaman ayırarak yapacağımız okumayı, hem daha fazla zaman harcayarak yapar, hem de okuduğumuz metinden yeterince doyum alamayıp sıkılırız. Oysa okuma hızını ve yöntemini, okuma amacına ve metnin özelliklerine göre ayarlayabilen, yani "Esnek Okuma" yapabilen bir okuyucu en kısa zamanda, en çok bilgiyi alabilir.

Her gün karşılaştığımız yeni okuma durumlarını incelediğimizde, esnek okumayı daha iyi anlayabiliriz.

Etkin Hızlı Okuma Sistemi Teorisi
• Anlama yeteneğini geliştiren Etkin Okuma teknikleri
• konsantrasyon ve PhotoReading egzersizleri. 
• Ön Okuma ve göz atma yöntemleri. 

Hızlı okuma ne zaman ortaya çıkmış?

İkinci dünya savaşı sırasında, Alman Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları Londrada dolaşıp bomba yağdırırken, İngilizler pilotlarının ve kulelerde bekleyen gözcülerinin reaksiyon kabiliyetlerini artırmak istediler. Ohio Üniversitesi’nden Dr. Renshaw’ın geliştirdiği ‘takistoskop’ aletiyle subaylar talim edildi. Göz algılama hızını geliştiren bu aletin merceği, saniyenin 25, 50’si ve 100’ü hızlarda resim ve şekiller gösteriyordu. İlk başta, hiçbir şey algılayamayan subaylar, zamanla resim ve şekilleri çok net bir şekilde görmeye başladılar.

Muğla Hızlı Okuma Eğitimleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için 0252 213 00 98 numaralı telefonu arayabilir ya da Muğla Hızlı Okuma Eğitimleri tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
Hızlı Okuma Eğitimleri başlıklı 2109 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın